Діаріуш або тиск слова

April 30, 2021

Філософські погляди та психологічні риси

Filed under: Інформація, Політологія, Різне — maksymus @ 22:22

 
Чудове інтердисциплінарне дослідження провели психолог Девід Яден та філософ Дерек Андерсон. Вони задалися питанням: «Чи визначають психологічні риси філосософські погляди?» «…як філософські погляди… співвідносяться з психологічними рисами у професійних філософів…».

Основні результати надзвичайно цікаві. Не було виявлено помітної кореляції між філософськими поглядами і основними демографічними характеристиками, такими як вік, стать, сімейний статус, дохід, етнічність, професійний статус. Також з конкретними філософськими поглядами не виявилася зв’язана жодна з п’яти модельних характеристик особистості (відкритість досвіду, добросовісність, екстраверсивність, погоджуваність та невротизм).

Натомість були виявлені наступні кореляції:
– теїзм зв’язаний з погоджуваністю;
– жорсткий детермінізм з низькою задоволеністю життям та депресивними станами;
– консеквенціалізм, реалізм, фізикалізм та кореспондентна теорія істини зв’язані з більшим інтересом до нумерології;
– віра в метафізичну можливість «філософських зомбі» зв’язана з добросовісністю;
– теїзм та ідеалізм, прийняття некласичної логіки зв’язані з переживанням власного трансцендентного досвіду;
– не-реалізм по відношенню до естетики та моралі з уживанням психоактивних речовин;
і т. д.
(«Психологія філософії: Зв’язок філософських поглядів з психологічними рисами у професійних філософів»; див. короткий опис з посиланнями на текст роботи).

Автори роблять висновок, що «між філософськими поглядами та різними психологічними рисами можуть існувати важливі взаємозв’язки. Отже, ці результати можуть викликати сумніви в адекватності суто раціоналістичної концепції переконань».

Додатково дослідники виявили, що праві політичні погляди зв’язані з кількома філософськими поглядами, такими як теїзм, лібералізм свободної волі, нефізикалізм та кореспондентна теорія істини.
 

4 Comments »

 1. Дякую, цікава стаття. Хоча автори ступили на хиткий ґрунт. Я пару років тому почала цікавитись дослідженнями щодо психологічних рис прихильників всілякої шарлатанщини (паранормального, релігії, псевдонаукових вчень), і картина вимальовується досить заплутана – іноді рівень освіти корелює навіть з більшим скептицизмом щодо науки (антивакцинаторство у США більше поширене серед середнього класу, ніж серед менш освічених); щодо забобонів, то найбільше їх відкидають або атеїсти, або глибоко віруючі, тоді як помірно віруючі найбільш схильні до забобонів; а в одному дослідженні схильність антропоморфізувати явища природи навіть негативно корелює з релігійністю. Поки що глибоко не занурювалась в цю тему, але складається враження, що картина далека від послідовності, а результати одних досліджень суперечать іншим.

  З філософією, мабуть, ситуація не краща – колись ще В.Джеймс намагався поділити прихильників філософських теорій на два психологічні типи, але це викликало критику вже в його сучасників.

  P.S. І ще перекладацький нюанс: мабуть, correspondence theory of truth краще перекласти як кореспондентна теорія істини, а не відповідні теорії істини

  Comment by criticalthinkerua — May 1, 2021 @ 14:02

  • Спасибі, перекладав півавтоматично, недовичитав.

   Comment by maksymus — May 1, 2021 @ 16:45

  • При правильному вихованні люди з малими знаннями сліпо довіряють авторитетам. Середні знання дозволяють ставити під сумнів авторитети. Кумедний парадокс.

   Comment by TheDarkMax2 — May 5, 2021 @ 16:31

  • Так само з релігією: глибоко віруюча людина вважає, що все залежить тільки від Бога: не від чорної кішки і порожнього відра.

   Comment by TheDarkMax2 — May 5, 2021 @ 16:34


RSS feed for comments on this post. TrackBack URI

Leave a Reply

Fill in your details below or click an icon to log in:

WordPress.com Logo

You are commenting using your WordPress.com account. Log Out /  Change )

Google photo

You are commenting using your Google account. Log Out /  Change )

Twitter picture

You are commenting using your Twitter account. Log Out /  Change )

Facebook photo

You are commenting using your Facebook account. Log Out /  Change )

Connecting to %s

Website Powered by WordPress.com.

%d bloggers like this: