Діаріуш або тиск слова

September 17, 2020

Більше того — це не крім того

 
Є такі дивні сполучення, що незбагненним чином без жодних на те підстав набувають ореолу «українськішості», стають модними як сміливий вияв патріотичної боротьби з ворогами за допомогою мови. А запитати редактора, котрий викреслює усталене більше того, вперто замінюючи на чудацьке понад те, можна одержати хіба що посилання на уявну «справжню» мову й те, що всім відомо. Та от мені не відомо, і треба ще раз розібрати.

Про те, що пуристи активно атакують вираз більше того, підставляючи на його місце що завгодно, від мало того до понад те, я дізнався зовсім випадково років десять тому, коли котрийсь з мережевих активістів почав малозрозуміло кривлятися з цього приводу в коментарях. Тоді я прокоментував абсолютну безпідставність «виправлення», і забув. Виявилося, дарма. Невбиті зомбі рано чи пізно доженуть.

Спорадично вживане у значенні «крім того» сполучення понад те почало набувати особливої популярності в колі мовних реформаторів тільки з середини 2000-х, дійшовши якимись кривими доріжками до середовища редакторів. Якщо в класиків це ще переважно в контексті більше понад те, вище понад те, ліпше понад те, то нині понад те виглядає просто автоматичною підстановкою до стандартного більше того. (Тільки в значенні «крім того» трапляється в одному-єдиному словнику 1924-33, ба ще й в останню чергу: «кроме того — до того (ще), окрім того, опріч(е) того, понад те»; для стандартного рос. виразу более того редактори подавали ще незграбніші конструкції: «Более того — ще-ж і надто, ще й більш од того». Останні пережили до «Рос.-укр. словника сталих виразів» 1959 року: «ще ж і надто; ще й надто; ще й більш [від] того; навіть більш(е)», хоча більш того вже усталилося в стандартній мові.) Заміна з тих, що помітно калічать тексти, псуючи їх до невпізнаності.

Досі мені не вдається знайти першоджерело втручання, куди ведуть брудні сліди. Хто перший прокинувся, і вирішив знічев’я, що відтепер стандартне більше того погане і непатріотичне. На відміну від поради О. Курило, котра міняла мало того на «ще й надто», «більше», «ба», С. Караванський радить навпаки, «более того укр. мало того», але це ще не пояснює активізацію понад те.

Можливо, це свого роду спотворений телефон, що почав свої передзвони зі статті «Мова не винна» Віталія Дончика в журналі «Слово і час» (2001, №2, С. 72). Серед іншого мотлоху довільних порад про «повновагі» чи «похватніші» назви тут, зокрема, типове камлання про цю заміну для більше того: «Чи почуємо, наприклад, від наших теле- і радіомовців (…) такі сполучення, як от: над силу, над усе, понад те (чуємо лише: більше того), (…)». Підхоплена порада тоді ж, уже без зазначення автора, живцем потрапила в «Уроки державної мови» газети «Хрещатик», а ще її передруковували в деяких підручниках. Невже, для того, щоб пересічний редактор негайно почав у своїй роботі викреслювати стандартний вираз, нині достатньо лише вказати на щось пальцем, фас, ату? Дивний час.
 

6 Comments »

 1. Аргумент про “всім відомо” можна відкинути на основі ґуґлівського пошуку, а на додачу ще й сердито звинуватити редактора за намагання обрати маловживаніший варіант, а значить, маргіналізувати ваш текст.

  Comment by criticalthinkerua — September 17, 2020 @ 13:49

  • Якщо кого в чому і звинуватять, то мене, що я зі сторони торкаюся сакральних місць священної боротьби з мовою.

   Comment by maksymus — September 17, 2020 @ 18:41

 2. Та да :(

  Comment by robofob — September 17, 2020 @ 14:20

 3. А чи ви не бажаєте якось написати про активізацію слова «винятково» в значеннях «лише, тільки», які, здається, властивіші слову «виключно»? Ну або як воно так відбувається.

  Comment by drewndia — September 17, 2020 @ 19:20

  • Треба по корпусу подивитися. Судячи з першого погляду на графіки, пік вживання винятковий припав на 1980-90, а потім виключний знову почало зростати. Виключно не бажає відступати, хоча культуромовні порадники борються зі цим словом досить активно: «Замість синонімічних прислівників на позначення високої міри ознаки – винятково, дуже, надзвичайно — іноді використовують штучно створене слово виключно». «Зловживають штучно створеним словом виключно». «У ролі частки замість слова виключно маємо послуговуватися звичними словами тільки, лише» і т. д…

   Comment by maksymus — September 17, 2020 @ 19:52

 4. Замість “понад те” вживаю “(а) надто”. Бо від бакання (“ба більше”) уже вуха в’януть.

  Comment by TheDarkMax2 — September 17, 2020 @ 22:45


RSS feed for comments on this post. TrackBack URI

Leave a Reply

Fill in your details below or click an icon to log in:

WordPress.com Logo

You are commenting using your WordPress.com account. Log Out /  Change )

Google photo

You are commenting using your Google account. Log Out /  Change )

Twitter picture

You are commenting using your Twitter account. Log Out /  Change )

Facebook photo

You are commenting using your Facebook account. Log Out /  Change )

Connecting to %s

Powered by WordPress.com.

%d bloggers like this: