Діаріуш або тиск слова

April 21, 2020

Київський Ботанічний сад півстоліття тому

Filed under: Історія, Київ, Розваги, Різне — maksymus @ 17:38

 
Дуже хочеться в Ботанічний сад… Та хоч почитаю про нього в газеті 42 року.

Я. Малина. Київський рай проф. Р. Травтфеттера // «Кремянецький вісник». № 53 від 02.07.1942. С. 3.


* * *
 

Київський рай проф. Р. Травтфеттера
 
 
        Київ. — Минуло більше 100 років, як блукаючому по Україні німецькому вченому ботанікові припала честь покласти основи під будову київського Ботанічного саду, цього храму спочинку, що зеленими шатами та тропікальною природою полонить душу відвідувача, втихомирює нерви людини, яка, змучившись війною, шукає забуття…
        Розположений він у самому центрі Києва, в чотирокутнику яристих балок, оперезаних бульваром Шевченка, Безаківською та Караваївською вулицями і фасадами Київського університету. Цих 22 га зелених балок, що належать до київських тропіків, уявляють собою чудову поетичну картину саду, який смарагдовим куполом врізався у волошкову блакить українського неба, і мов задрімав у чаруючих проміннях червневого сонця. Він манить і приваблює киян у свої чарівні володіння… Полонить гордих, хоч і змучених німецьких вояків, які, ідучи з фронту чи на фронт, відвідали Київ.
        Пригадуючи жахливий вигляд, в якому залишили його нам більшовики (підчас війни він був завше переповнений червоноармійцями, кіньми, гарматами та амуніцією. Сховища та позиційні окопи, пристанища для втікачів із західніх областей, тощо), не віриться, що той сірий запущений сад став знову таким чаруючим та вабливим.
        Прибрано все, позакопувано рови та сховища. Тільки де-не-де видніють сліди бойових дій. Ще не зажиті рани від пострілів на розлогих конорах каштанів.
        Пече червневе сонце й немилосердно надоїдають київські комарі. Ми запалюємо папіроси і спускаємось вниз тінистою алеєю високих каштанів, що веде нас до серця Ботанічного саду оранжерії. Подекуди трапляються коронасті дуби, буки й ялиці та липи. Тут найдете все, чим славиться столиця Київських князів.
        Ніжно й мелодійно звучить оркестр, і здається, що це не музика грає, а співають золоті стежки, що в’ючись, зникають у зеленій оксамитній гущавині.
        Доходимо до київських тропіків. Вони славляться своєю пребагатою колєкцією тропічних та субтропічних рослин.
        Ввійшли. Перед нами самі ріжноманітні сукулєнти, представники Азії, Африки, Австралії, Мексики, що чарують красою своєї природи. На багатьох з них кокетливо споглядають яскраві червоні й жовті квіти. Тут найдете китайський жасмін, австралійську Карліхелію, бразилійську Францісче і багато інших переселенців з берегів Конго, Мексики та Сахари. А вже ніяк не омине вашої уваги непоказне деревце, що примандрувало з Мексики, криваво червоний дурман зі своїми оранжево-жовтими квітами, що собою нагадують колишню грамофонову трубу.
        В одному з переділів оранжерії розташована група струнких височезних пальм, що вперто втискаються в дах оранжерії, деруться на волю до сонця. Особливо вражає своєю величчю і красою 125 річна чілійська медова пальма. Є і така, що змусила адміністрацію саду підняти дах оранжерії. Це пальма Хамеройс-ексцельза, що походить з побережжя Середземного моря.
        В кімнаті для цікадних рослин, два дуже цікавих екземпляри цієї породи заснули на 2-3 роки, щоб потім, прокинувшись зі сну, знову продовжувати своє особисте рослинне життя.
        Гіганські фікуси, фіолєтові родендрони, драконове дерево і лєгендарні орхідеї, змушують вас думати, що блукаєте десь у далеких лісах Африки чи Бразилії.
        Басейн із золотими рибками та однотонне дзюркотання в ньому води творить справжню ілюзію тропіків.
        А мов на варті цієї скарбниці саду-оранжерії, стоїть превеликий дев’ятистовбурий велетень бук, поруч зі стрункою японською гінкго. Ботанічний сад має ріжноманітну місцеву та чужоземну фльору. Тут зустрічається і пахуча африканська туя, і австралійська ніжна араукарія, і американський горіх, і Махрова черешия поруч із українськими лапатими каштанами, липами, кленами, ясенями та стрункими тополями.
        В парках саду плекають ріжну розсаду та квіти.
        Від звуку української мельодії, що лунає в запашному червневому повітрі, з переповненим спокоєм та з безмежною насолодою в серці, йдемо висловити подяку директорові Ботанічного саду проф. М. Луговому та ходячій енцикльопедії, провідниці по раю Марії Васильовні.
        Тут чекає нас несподіванка. Двоє обдертих діточок із квітами в руках впроваджує суворий сторож саду перед ясні очі господаря.
        Перестрашені лукаві оченята шукають виходу з неприємного положення.
        — Ти зірвала ці квіти! — гремить директор.
        — Ні, це не я! — відповідає перестрашене дівченя.
        — Так це ти! — летить запить до хлопчика.
        — Так, — тихо проціджує збентежене хлоп’я, а потім, як би отямившись, додав: „Це вона мене намовила!“
        — Зовсім, як у раю!… — гукнув проф. Луговий, і вся авдиторія розреготалася веселим, як літній промінь, сміхом.
        Заніміли лише діти, бо не розуміли репліки. Похнюпивши голови, чекали вироку грізного, а заразом милого й пристійного професора.
        У київському Ботанічному саді справді чудово й затишно, як у раю.
        В недалекому майбутньому кияни зможуть оглядати рослинні багатства світу по окремим країнам, тут же перед оранжерією. Київські тропіки вже мандрують з тісних оранжерій на лоно природи, бо… дах оранжерії треба підняти вище. Цього рішуче домагаються уроженці далеких тропікальних країн.
 
Я. Малина.
 
«Кремянецький вісник». № 53 від 02.07.1942. С. 3

 
Див. також: Ґінкґо в Києві.
 
 
Примітка. Рудольф Траутфеттер (1825-1889) з 1838 по 1847 рік завідував ботанічним садом, згодом був обраний ректором Київського університету.
 

1 Comment »

  1. Березень минулого року: Рання весна в Києві.

    Comment by maksymus — April 21, 2020 @ 19:05


RSS feed for comments on this post. TrackBack URI

Leave a Reply

Fill in your details below or click an icon to log in:

WordPress.com Logo

You are commenting using your WordPress.com account. Log Out /  Change )

Google photo

You are commenting using your Google account. Log Out /  Change )

Twitter picture

You are commenting using your Twitter account. Log Out /  Change )

Facebook photo

You are commenting using your Facebook account. Log Out /  Change )

Connecting to %s

Powered by WordPress.com.

%d bloggers like this: