Діаріуш або тиск слова

July 15, 2019

Насамперед

Filed under: Мова, Словник — maksymus @ 06:26

 
Завдяки вбудованому пошуку в цих вордпрессівських записах (і внутрішньому пошуку по коментарях) випадково помітив за собою забавну річ. Виявляється, я майже ніколи не вживаю прислівник насамперед. За багато років пошук знаходить усього тільки 3 (три) моїх приклади з 24 головних записів і 3 (три) зі 147 випадків уживання в коментарях, причому один раз це був стилістично обумовлений повтор речення з попереднього коментаря з цим прислівником, на який відповідав. Практично всі приклади вживання в цьому блозі були не мої (переважно в коментарях, але нерідко в записах, перенесених із «моїх» колишніх спільнот ЖЖ, а також у вкладених цитатах). Дуже здивувався цьому замовчанню, бо раніше не помічав за собою ніяких упереджень щодо цього прислівника.

Не впевнений, що надалі вживатиму частіше, але хоч так виправляюся, присвячуючи прислівнику насамперед цілий запис.
 

 
* * *
 


«Пісня про Ґонту (до 1770 року)». У вид.: Максимович М. Украинские народные песни. М., 1834, С. 126. Одне з найперших уживань прислівника насамперед.

 
Далі насамперед починає помітно вживатися з середини XIX ст., спершу в західноукраїнських виданнях (Гавришкевич В. Руководство…, 1844; Головацький І., Вінок…, 1847; Досковський С. Церковний словарь, 1851; Волянь В. Началноє основаніє рослинословія…, 1854 і т. д.). Хоча Желехівський (1886) його ще не подає, але приклади є в словнику Левченка (на сам перед, 1874), Уманця-Спілки (1893). Пізніше шириться по великоукраїнських текстах (1890-і?). Здається, останній Нечуй-Левицький зауважував незвичність: «Окрім ціх слів скрізь роскидані галицькі слова: (…) насамперед (найперше, передніше)» (1907).
 

3 Comments »

 1. А сам тут у сенсі най-? На самий перед? На найпередніше місце?

  Comment by TheDarkMax2 — July 18, 2019 @ 15:37

  • У цьому складному прислівнику най міг бути не один. Тобто не тільки на самий перед, як очевидно пояснюється творення прислівника, але й паралельна мотивація най сам перед, най самий перед. Приклади найсамперед (також окремими словами) трапляються паралельно з 1860-х, і зникають уже в 1920-і.

   Comment by maksymus — July 18, 2019 @ 16:43

   • І жоден пурист не забраковує як суржик? :)

    Comment by TheDarkMax2 — July 19, 2019 @ 08:30


RSS feed for comments on this post. TrackBack URI

Leave a Reply

Fill in your details below or click an icon to log in:

WordPress.com Logo

You are commenting using your WordPress.com account. Log Out /  Change )

Google photo

You are commenting using your Google account. Log Out /  Change )

Twitter picture

You are commenting using your Twitter account. Log Out /  Change )

Facebook photo

You are commenting using your Facebook account. Log Out /  Change )

Connecting to %s

Powered by WordPress.com.

%d bloggers like this: