Діаріуш або тиск слова

February 6, 2019

Вакарчук вигулькнув

Filed under: Інформація, Вибори, Політологія — maksymus @ 11:00

 
Святослав Вакарчук, котрому вистачило здорового глузду не висуватися в Президенти, начудив у своєму програмному (?) зверненні (УП, 6 лютого 2019). Перший крок у політиці з провалу.

До кого звернення про «небезпечнй токсин» «невиконання обіцянок»? Уявіть собі всю комічність — до політиків! Тобто політики мають раптом прозріти і нащось обмежувати себе під час кампаній у невиконуваних обіцянках. Це наче помилка авторитарного мислення. Кумедно звучить заклик «Поставити край!» Якщо виборці загалом ставляться до невиконання обіцянок спокійно й не очікують од вибраних осіб виконання, то політикам немає жодного сенсу знижувати градус обіцянок. Звернення Вакарчука мало б бути до виборців. Не з того боку підходить.

«Нам потрібна нова політична культура. Нам потрібна чиста політика». — Гм, «нам» — політичній групі Вакарчука? Чи просто абстрактним нам?

«Ті, хто були при владі… до влади мають прийти молоді професіонали, люди майбутнього, для яких справедливість та державні інтереси – понад усе». — Змішано різні категорії. Де молодий професіонал може здобути професіоналізм, як не при владі? Та й загалом молодий політик це часто тільки зручна ширма для старих інтересів. А справедливість і державний інтерес лежать узагалі в протилежних місцях.

«…новий Виборчий кодекс». — О, дуже цікаво! Новий виборчий кодекс це ключовий спосіб зміни режиму імітаційної демократії. Напевно, далі має бути про те, як завдяки змінам виборчої системи можна збільшити леґітимність представництва й убезпечити відокремлення виборців від ухвалення рішень. Виборчий кодекс має створюватися в розрахунку на те, що всі виборці мають однакові права з погляду держави, незалежно від усього іншого. Авжеж, щось я розмріявся…

«Мажоритарка скасовується як така». — Р-раз, і мимо. Теза прямо засвідчує протилежний напрям. Саме мажоритарка, при всіх недоліках, забезпечує прямий зв’язок населення з обраною владою.

«…27 регіональних, межі яких переважно збігаються з межами областей». — Два, і знову мимо. Пропозиція веде до феодалізації, людина належатиме до держави не напряму, а через штучно створений феодальний реґіон. Зменшувати треба межі представництва, позбавляти області функцій губерній.

«Висувати кандидатів мають право тільки партії». — Знову не туди. Обмеження конституційного права особи обиратися і бути обраною.

«Підкуповувати виборців,… стане значно важче… бо мандати будуть розподілятися в округах, які в середньому в десять разів більші…» — Які прекраснодушні благоглупості. Збільшений округ означатиме відсікання не тільки непартійних кандидатів, а й усіх чесних невеликих партій, що не здатні концентрувати в десять разів більші кошти й живуть на внески. В наших умовах це повне відсікання всіх ідеологічних партій, прямий шлях до панування іменних олігархічних блоків.

«Кандидати більше не зможуть вигравати вибори як “незалежні”, а потім приєднуватись до фракції партії…» — Узалежнення представника від партій й унезалежнення від виборців. Чудова дурниця.

Добре, коли молоді політики зрештою розкривають рот і говорять. Те, що запропонував Вакарчук, це дивовижне безумство. Відокремлення виборця від представництва, нищення самостійності депутатів, відсікання партій, котрі не фінансуються великими капіталами. Це шлях, що йому стоячи аплодуватиме той старий токсичний політичний клас, проти якого був весь пафос звернення.
 

10 Comments »

 1. Мажоритарка — це ілюзія непотрібного представництва. Виборців на одного все одно забагато, а потреба особистого представника в законодавчому органі сумнівна. Зовсім інша справа — особистий представник у виконавчій владі, але уряд напряму ніхто не обирає, а от представник у місцевій владі — річ цілком реальна і практична.

  Comment by drewndia — February 7, 2019 @ 20:29

  • Яка ж ілюзія, коли при мажоритарці кожна людина знає, що з її округу саме обрали таку особу, а не іншу? При партійній системі виборець стає відокремленим від представництва вболівальником за команду. Але не може сам як індивід узяти участь у виборах, ані мати свого депутата.

   Comment by maksymus — February 7, 2019 @ 20:44

   • Ви й так знаєте, що обрали цих 450 депутатів, а не інших. А от які переваги такого представника, за якого ви, можливо, не голосували, та маєте зовсім інші політичні погляди?

    Comment by drewndia — February 7, 2019 @ 21:45

    • От саме це і має розв’язати виборча реформа! Яким чином можливо збільшити зв’язок виборця і депутата, при тому, щоб голоси втрачалися якнайменше? (В сторону. Одне з найбільших у цьому плані співвідношень демонструє система єдиного перехідного голосу, де втрачається найменше голосів.)

     Comment by maksymus — February 7, 2019 @ 21:58

     • Що цей зв’язок дає виборцю?

      Comment by drewndia — February 8, 2019 @ 21:33

      • Можливість впливати на ухвалення рішень/законів через свого депутата. Партійна ж система розмиває таке представництво, позбавляючи владу персоналізції для окремого виборця.

       Comment by maksymus — February 8, 2019 @ 21:52

       • Яким же чином, коли вас у нього сотні тисяч, а самих депутатів — чотири сотні?

        Comment by drewndia — February 10, 2019 @ 15:46

        • Прямим доступом, можливістю доступу до свого депутата в часи відвідування. Що називається, робота в округах.

         Comment by maksymus — February 10, 2019 @ 17:57

 2. Який сенс розбирати що він учергове видав коли він уже робив політичну кар’єру і вона відомо чим закінчилася.

  Comment by magner58 — February 27, 2019 @ 08:47

  • Основний провал після Євромайдану, можна сказати, катастрофа, наслідки якої ще довго відгукуватимуться, це провал реформи виборчої системи. Дві речі, що вони мали зробити здобутки оплаченого кров’ю протесту нескасовуваними, — реформа судової системи та виборчої, — були забалакані, відкладені, ідеї збільшення леґітимності і передачі влади горожанам спотворені. І тут будь-які побутові міркування навколополітичних говорящих голів тільки заважають, додаючи шумової завіси.

   Comment by maksymus — February 27, 2019 @ 09:10


RSS feed for comments on this post. TrackBack URI

Leave a Reply

Fill in your details below or click an icon to log in:

WordPress.com Logo

You are commenting using your WordPress.com account. Log Out /  Change )

Google photo

You are commenting using your Google account. Log Out /  Change )

Twitter picture

You are commenting using your Twitter account. Log Out /  Change )

Facebook photo

You are commenting using your Facebook account. Log Out /  Change )

Connecting to %s

Powered by WordPress.com.

%d bloggers like this: