Діаріуш або тиск слова

January 31, 2019

Нездійснений перехід

Filed under: Політологія — maksymus @ 21:04

 
П’ять років це чимало. Люди вже забули, що було раніше, починають вважати, що так, як тепер, було завжди. І буде завжди, принаймні, не гірше. Проте невблаганні закони політичних систем не дадуть обійти звичайні кваліфікаційні бар’єри. Ці бар’єри наче спортивним заліком уже третє десятиліття стоять перед українцями, котрі кожного разу примудряються відмовитися їх долати, знову заганяючи себе в глухий кут, погіршуючи собі будучину. Україна так і не здійснила перехід до демократичної системи урядування, де від наступних виборів не руйнується країна. Хоча нині формальні інститути імітують подібність, демократичний плюралізм мас-медіа наче відновився після попереднього згортання, але переходу так і не відбулося.

Заліковою вимогою переходу є подвійна нормальна передача влади — тік-так. Проте кожного разу ця передача провалювалася на другому переході. Тік — Кучма, котрий одержав клейноди в нормальному режимі, сам не зміг піти без Майдану — так. Ющенко так. Тік — ганебний Янукович втік; одержавши владу нормально, він навіть не думав про передачу — так. Черговий Євромайдан розпочав новий ритм. І от тепер ми знову стоїмо перед наступною передачею влади, перед потенційним демократичним переходом, що завершиться авжеж не цього року, а тільки при нормальній другій передачі. Тік — кому тепер передасть повноваження Порошенко? І чи передасть їх узагалі?… Нормальний же так стає все примарнішим.

Знову ми на ритмі тік стоїмо при відносно демократичних виборах з більш-менш вільним висуванням, відкритою аґітацією і чесним підрахунком. Більш-менш. І знову наступний Президент навряд чи витримає спокусу продовжити себе і своє правління на ритмі так. Вона в першому кріслі стане наче наочною ілюстрацією для того, чого ми щасливо оминули попереднього разу, обираючи без вибору. Або він. Він теж для демократичного переходу стане програшним варіантом; якщо навіть теперішній Президент передавить вибори адмінресурсом, то шанс на наступний нормальний так теж буде втрачено. Якщо ж пощастить, тільки відкладено.

Що ж, якщо не навчилися з двох разів, знову доведеться повторити науку. Дурням повторюють тричі. І чималий витрачений час не зараховується. Все знову.
 

1 Comment »

  1. Ввм мабуть імпонує стиль завершення Підсумків Гайлукевич.

    Comment by magner58 — February 27, 2019 @ 00:46


RSS feed for comments on this post. TrackBack URI

Leave a Reply

Fill in your details below or click an icon to log in:

WordPress.com Logo

You are commenting using your WordPress.com account. Log Out /  Change )

Google photo

You are commenting using your Google account. Log Out /  Change )

Twitter picture

You are commenting using your Twitter account. Log Out /  Change )

Facebook photo

You are commenting using your Facebook account. Log Out /  Change )

Connecting to %s

%d bloggers like this: