Діаріуш або тиск слова

October 23, 2018

Доктор, монахи та стереотипи

Filed under: Лібералізм, Розваги, Ґендер — maksymus @ 10:28

 
Передача широким жестом Андріївської церкви, однієї з архітектурних перлин Києва, в постійне користування іноземній ієрархії, від якої зараз ситуативно залежить не що інше, як релігійний вимір української ідентичності, наочно демонструє, що віросповідання це не тільки про духовне, а й про матеріальне також. Головним чином про матеріальне.

Нещодавно згадував британський серіал «Доктор Хто» (The doctor, not A doctor) виробництва Бі-бі-сі. Це один з моїх улюблених неймовірних сюжетів, що перевертають світ своїм незвичним, нестандартним, водночас іронічним і сумним, але завжди повчальним поглядом. Коли років десять тому випадково побачив якусь серію, де жир з боків товстих людей уночі збирається в маленькі істотки й рухається в бік пункту збору новонароджених інопланетян, я зрозумів — фантастичне безумство абсолютно неперевершене. Ліберальні творці в цьому придатному для експериментів сюжеті мають широку можливість відтягуватися по повній, проходячи катком по людських забобонах, стереотипах, вірах. Чого варті, наприклад, фантастичні «монахи», інопланетна раса зі здатністю телепатично впливати на прихильність людей. Доктор, як завжди багатослівний і неозброєний, успішно зупиняє окупацію Землі цими монахами, котрі своє вторгнення підкріпили зміною історії, уявлень людей про історію, пропонуючи водночас духовну втіху від самої присутності захисників. А що ще роблять монахи, цілком земні монахи, як не саме це?

Щойно розпочався новий сезон. І от несподіванка для глядачів — Доктор пройшов традиційну для цього майже безсмертного персонажа реінкарнацію-відновлення, яка за сюжетом найдовшого в світі серіалу зручно закриває необхідну зміну акторів, і тепер це… жінка.

Новий Доктор, на мій погляд, одразу виявилася значно цікавішою від попередніх двох. Британці уважні до дрібниць, а трансформація, що завжди мала наслідком зміну характеру, цього разу торкається багатьох ніколи не проговорюваних раніше аспектів. І мовних також, що негайно відбилося на вживаних у серіалі займенниках, звертаннях, самому мовному режимі й поведінці Доктора. Водночас, зі зміною ґендеру помітно змінилися ролі супутників, це найскладніша непередбачувана зміна, яку автори ще до кінця не продумали, ввівши одразу трьох додаткових героїв, мабуть, для певнішого контролю над варіантами розвитку сюжету. І дуже цікаво буде далі, куди виведуть неймовірні стрибки фантазії. Треба сказати, такий поворот не був зовсім уже несподіванкою, радикальний лібералізм авторів і раніше відкрито йшов на конфлікт з різноманітними консервативними стереотипами, і не видно, що збирається зупинятися. Скажімо, в останній серії Доктор з супутниками виправляє втручання «попаданця»-расиста, котрий намагався знедійснити скасування сеґреґації в США.
 


Доктор та її нові супутники (серіал «Доктор Хто», жовтень 2018)

 

* * *

До речі, на Бі-бі-сі цього тижня в рамках політики нейтральності вирішили вживати небінарні займенники для подолання тиску гетеронормативної культури (*). Впевнений, з розвитком української теорії ґендеру з належною увагою до корекції традиційних мовних засобів, до цього також неодмінно прийдемо.
 

8 Comments »

 1. Замість негритянки мала бути жінка монголоїдної раси.

  Comment by Yulia_Peacedove — October 23, 2018 @ 11:18

  • Перша зліва — досі не запам’ятовую англомовні імена на слух — пакистанського походження.

   Comment by maksymus — October 23, 2018 @ 11:23

   • Вона європеоїд.

    Comment by Yulia_Peacedove — October 23, 2018 @ 14:52

    • Нічого дивного, в Пакистані теж індоєвропейці.

     Comment by maksymus — October 23, 2018 @ 15:17

     • Ну так про те ж мова. Для повного набору потрібна китаянка або японка. Чи кого там з монголоїдів Англія завойовувала? Сингапурка?

      Comment by Yulia_Peacedove — October 23, 2018 @ 17:56

      • Мабуть, не Сінґапур, але Гонконґ; переданий британцями нещодавно.

       Comment by maksymus — October 24, 2018 @ 08:33

 2. “я зрозумів — фантастичне безумство абсолютно неперевершене”

  Подивіться “Рік і Морті” :)

  Comment by magner58 — November 22, 2018 @ 20:36

  • З мультфільмів мою пальму першості з безумства отримав той, де героями є тефтель, пакунок зі смаженою картоплею та ще якась неймовірна їжа з фаст-фуду з активною життєвою позицією.

   Comment by maksymus — November 22, 2018 @ 20:43


RSS feed for comments on this post. TrackBack URI

Leave a Reply

Fill in your details below or click an icon to log in:

WordPress.com Logo

You are commenting using your WordPress.com account. Log Out /  Change )

Google photo

You are commenting using your Google account. Log Out /  Change )

Twitter picture

You are commenting using your Twitter account. Log Out /  Change )

Facebook photo

You are commenting using your Facebook account. Log Out /  Change )

Connecting to %s

%d bloggers like this: