Діаріуш або тиск слова

September 8, 2018

Результати веб-опитування про проект правопису

 
З 16 серпня по 7 вересня 2018 року відкриту онлайн-анкету заповнили 3183 респондентів. Докладні результати в таблицях і рисунках.

Найбільш несприйнятою, як можна було очікувати, виявилася зміна написання іменника проект на проєкт всупереч усталеній вимові (82% проти). Далі була непідтримана ідея додаткового паралельного перезапозичення грецьких назв (77% проти), несприйнято впровадження варіантів з -ав- (76% проти), відкинуто втручання в назви з початковим і- (75% проти) та закінчення деяких відмінків (71% проти), заперечено розширення простору «дев’ятки» на д, т (не підтримали 62%).

Голоси учасників розділилися приблизно порівну на питаннях написання пів окремо від іменника (43% за, 53% проти), неподвоєння літери к в назвах з традиційним подвоєнням (46% за, 49% проти), написання назв без вставного й (49% за, 47% проти).

Надто несподіваний для мене результат був одержаний у відповідях на питання про передачу іншомовних власних назв зі звуком [g] (Гегель-Геґель; підтримали 50%, проти — 46%). І ще більш несподівано виявилося, що ті ж учасники опитування значно менше, ніж для іншомовних, підтримують написання літери ґ в деяких українських власних назвах (Ґонта; підтримують 41%, не підтримують 53%). Хоча, здавалося, мало б бути навпаки, адже в українських загальних назвах літеру давно внормували.

Можна було очікувати, що запитання про велику літеру в релігійних поняттях матиме значну підтримку. Це єдине питання анкети, на яке була одержана позитивна відповідь (74% за). Зате тут цікаво було подивитися на групи опитаних. Ті, хто зарахували себе до групи учасників з науковим ступенем, дали найменшу підтримку цьому пункту. Також збільшення поваги до релігійних назв найменш підтримали кияни, зате найбільш побожними виявилися учасники віком 55-64 роки.

Цікаво відзначити, що реґіональний розподіл не дав особливих відхилень у відповідях, на які можна було сподіватися через звичайні стереотипи.


Результати веб-опитування (16 серпня — 7 вересня 2018 року).

 

15 Comments »

 1. Знімаю капелюха перед вашим ентузіазмом!

  Правда, не можу позбутись враження, що групу 25-54 роки все ж таки варто було б розбити на підгрупи. Ну й цікаво, як би респонденти відповіли, якби в опитуванні було питання про те, що правописні зміни слід приймати тільки після ретельного вивчення громадської думки. Припускаю, тут би була згода понад 90%

  Comment by criticalthinkerua — September 8, 2018 @ 17:57

  • Це питання з набору тих, що завжди будуть підтримані. «Ви за те, щоб до вас дослухалися?» І варіанти: так-ні-не знаю… :-)

   Мені ж цікаво, що було б, якби перше питання помістити останнім. Я навмисно поставив запитання про потребу реформи першим, щоб сама подальша анкета не впливала на те, з якою думкою респонденти приходили, але цікавість залишилася. Якби анкета була довшою, то як контрольне можна було б поставити повторно переформульоване інакше.

   Якби розбив вік на підгрупи, це просто збільшило б мені час маніпуляцій з таблицями, але не додало б справді корисної інформації. Так і вийшло, що деякі помітні відмінності починалися з 55-ти і вище.

   Значно більше сподівань на цікавинки покладав на реґіональний розподіл. Виявилося, що марні. Спостерігається деяка відмінність Києва і Заходу від Півдня і Сходу, але під мікроскопом.

   Comment by maksymus — September 8, 2018 @ 18:15

   • > Так і вийшло, що деякі помітні відмінності починалися з 55-ти і вище

    а може, вони тому й помітні, що група дуже велика, і, скажімо, молодь 25-35 може трохи “змістити” сумарний результат всієї групи (порівняно з 55 і вище), тоді як при рівномірнішому розподілі відмінності між 10-річними когортами наростали б більш плавно.

    > Спостерігається деяка відмінність Києва і Заходу від Півдня і Сходу, але під мікроскопом.

    Можливо, на опитування звернули увагу насамперед ті представники Півдня і Сходу, які більшою мірою, ніж пересічні представники цих регіонів, ментально ближчі до Києва чи Заходу.

    Comment by criticalthinkerua — September 8, 2018 @ 19:12

    • Я теж подумав, що зацікавилися опитуванням ті, для кого мова важлива, а не просто десь там прикол з гиндиком. Тому й там менше за кількістю взяли участь.

     З віком, гадаю, хіба що 45-54 може давати особливість, бо це останнє покоління, що вийшло зі школи до попередньої реформи. Це вже для більш витончених інструментів. Узагалі, всі вікові відмінності, і значна частина реґіональних, вкладаються в освітній розподіл, де відмінність відповідей групи з науковим ступенем дуже помітна. От на це треба звертати особливу увагу.

     Спершу я подумував перезважити дані на основі доданих демографічних параметрів (вік-реґіон-освіта). Таким способом можна одержати навіть репрезентативні дані, відносно сукупності всіх українців. Але зупинився, бо не знаю, і не можу знати, яка сукупність повинна бути для ухвалення саме цього політичного рішення.

     Comment by maksymus — September 8, 2018 @ 19:41

 2. І ще, хотіла б дізнатись вашу думку: як ліпше перекласти gross science у цьому відео:

  Вагаюсь між брутальна і груба. Якби йшлося лише про назву ютубівського каналу, можна було б перекласти “Наука без прикрас”, але ж gross у тому відео нерідко використовується саме як прикметник. Який відповідник найліпше передає той відтінок гидотності, непривабливості, бруду, одним словом, того, що уникають у пристойному товаристві?

  Comment by criticalthinkerua — September 8, 2018 @ 18:06

  • Гидка? Недоладна? Вульгарна? Наука про гидке (непристойне)? Сумніваюся, що вийде перекласти однаково, незалежно від контексту.

   Comment by maksymus — September 8, 2018 @ 18:30

 3. Наведення ладу з літерою Ґ та викидання вставних -й-, відповідає кількості голосів, які зазвичай спостерігаються у вікіпедійних перейменуваннях щодо цих питань. От і зробили б правопис з уточнень до поточних правил, та дрібних підтримуваних змін.

  Comment by drewndia — September 9, 2018 @ 08:50

  • Тоді в реформаторів не було б азарту. Вивчати усталений ужиток, складати й досліджувати корпуси, атласи говірок, словники неологічних явищ – не цікаво. А от завжди цікаві абстракція уподібнення проект до об’єкт, ідеї про шестифонемну чи п’ятифонемну структуру тощо.

   Якщо для літери ґ можна сформулювати чудові правила, то для вставного й у власних назвах не вийде паралельність. Тут або інтеліґентність, або спростачення.

   Comment by maksymus — September 9, 2018 @ 10:16

 4. Хотілося б детальніше опитування.

  Comment by Maksym Bezruk — September 9, 2018 @ 23:15

  • Мені ж хотілося б, щоб такі опитування проводилися перед виставленням проектів на розгляд публіки. І щоб на них зважали комісари. Проте це фантастичні мрії, бо сама ідея про те, що можна ставитися до мовної норми не прескриптивно, належить до революційних у наших широтах.

   Comment by maksymus — September 10, 2018 @ 06:28

  • До речі, я зазирнув до тієї фейсбук-спільноти про проект, де учасники пишуть ламаними орфографіями. (Чудова ідея інформування про роботу комісії перетворилася на щось дивне завдяки коментарям, що виглядають просто огидно.) Кількох з них мені ще на ЖЖ-етимології довелося забанити в різні часи за неадекватність. Бачу, й там вони вивалюють свої стандартні ідеї фікс про зараз, про орудний відмінок тощо. Можливо, буде цікаво: Зараз — тепер, А ти хто і ким ти є?, У мене є. Взагалі, такі питання знаходяться у мене в блозі під категорією «Культура мови» (справа в інформаційній табличці).

   Comment by maksymus — September 10, 2018 @ 06:44

   • Там деякі Вас вважають моїм фейком )))

    Comment by Maksym Bezruk — September 11, 2018 @ 12:59

    • Це мені має лестити. :-)

     Comment by maksymus — September 11, 2018 @ 14:02

 5. Петиція за збереження чинної норми для скептиків реформування: https://petition.president.gov.ua/petition/46686

  Comment by Maksym Bezruk — September 9, 2018 @ 23:19


RSS feed for comments on this post. TrackBack URI

Leave a Reply

Fill in your details below or click an icon to log in:

WordPress.com Logo

You are commenting using your WordPress.com account. Log Out /  Change )

Google+ photo

You are commenting using your Google+ account. Log Out /  Change )

Twitter picture

You are commenting using your Twitter account. Log Out /  Change )

Facebook photo

You are commenting using your Facebook account. Log Out /  Change )

Connecting to %s

%d bloggers like this: