Діаріуш або тиск слова

March 24, 2018

Час — уперед!

Filed under: Розваги, Різне — maksymus @ 09:14

 
Нарешті цей день переведення стрілок годинника на годину вперед. Діждався з нетерпінням, прокидаючись останні тижні задовго до п’ятої ранку. І от сьогодні перетерпів останній ранок часової невідповідності. Справді геніальні люди вигадали сезонне переведення.
 


Березневий дощ-мочар. І тільки годинник горить над тобою, над твоєю, над нашою головою…

 

24 Comments »

 1. > Справді геніальні люди вигадали сезонне переведення.

  Я б сказала, геніальні в садизмі. Добре хоч, що у мене наступного тижня немає пар у понеділок і вівторок, що дозволить трохи пом’якшити перехід.

  Comment by criticalthinkerua — March 25, 2018 @ 01:10

  • Хіба ж не прекрасний ранок? Сонечко вже пробиває променями з усіх вікон; сусідні будинки блищать наче велетенські дзеркала. Спати й не бачити таку красу це справжня провина проти всесвіту. :-)

   Comment by maksymus — March 25, 2018 @ 06:38

   • Вам ніщо не заважає милуватись прекрасним ранком і за зимовим часом, ви його в будь-якому разі не пропустите. Навіть якщо лягатимете о восьмій вечора, а вставатимете о четвертій ранку, все одно, принаймні ваш робочий графік не постраждає. А от мені хоч-не-хоч доведеться прокидатись на годину раніше, бо цього семестру пари поставили в першу зміну. А щодо сонячного ранку, то у виборі між красою і зручністю пожертвувати варто красою. І взагалі, за часів сучасної технотронної цивілізації звертати увагу на пейзаж за вікном – це ознака зіпсованого смаку :)

    Comment by criticalthinkerua — March 25, 2018 @ 14:31

    • Милування природою ніколи не стане осудним. Навпаки, технологія змушує цінувати такі речі, що не залежать од нашї технолонії. Приведення ж у відповідність природи й технології, світлового дня та годинника викликає справжнє задоволення спостеріганням гармонії навколо.

     Comment by maksymus — March 25, 2018 @ 15:37

     • Ваше замилування природою нагадує ностальгію за традиційним способом життя. Однак це ознака відсталості. Якби людство жило у відповідності з природою, то й досі б не злізло з дерев. А прогрес став можливим саме завдяки тому, що людство навчилось коригувати умови, поставлені природою. Наприклад, справжнє задоволення – це можливість працювати у найзручніший для себе час, і якщо надворі ніч, завдяки технології це перестає бути перешкодою. Шкода тільки, що декотрі егоїсти вважають, що мають право нав’язувати іншим свої відсталі уявлення. В попередньому коментарі я вже зазначала – вам ніщо не заважає милуватись світанком на годину пізніше. А от коли все суспільство змушене збиватися з робочого ритму, в тому числі й ті, хто не відчуває ностальгії за природою – це не гармонія, а знущання.

      Comment by criticalthinkerua — March 25, 2018 @ 16:26

      • Так ідея ж переведення в тому, щоб узгоджений з сонячним днем ритм не збивався. Саме узгодження є ознакою проґресивності, розвинутості країни. Цілодобовий графік роботи зі зручностями вибору часу для всіх поки надто дороге задоволення.

       Comment by maksymus — March 25, 2018 @ 16:34

       • Насправді час, який залежний від природних ритмів – це ознака, яка долається мірою технологічного розвитку суспільства. В традиційних суспільствах зимовий і літній робочий день були різними, і стандартизація часу (незалежна від пір року тривалість години чи хвилини) впроваджувалась зі скрипом. Однакова тривалість робочого дня, незмінна взимку, як і влітку, була б чимось незрозумілим для середньовічних селян. Однак, на щастя, прогрес дозволив стандартизувати тривалість робочого дня, не підлаштовуючись під тривалість світлового дня. А сучасне переведення годинника – це релікт світогляду попередньої епохи, який, сподіваюсь, невдовзі відімре.

        Comment by criticalthinkerua — March 25, 2018 @ 16:39

        • Так, у традиційних суспільствах цієх проблеми не існувало. Вона виникла з потребою новочасної індустрії й розв’язується тільки в її рамках. І зникне тільки разом з теперішнім технологічним укладом.

         Comment by maksymus — March 25, 2018 @ 16:46

       • У технологічному суспільстві ритм узгоджується з годинником, а не з сонцем. Переведення фактично лише робить одну добу на рік 23-годинною і одну — 25-годинною.

        Якщо дуже хочеться узгодити годинник із сонцем, то між зимовим і літнім сонцестоянням доба має тривати менше за 24 години, а між червнем і груднем — більше. Тобто просто переприв’язати добу не до крайніх точок сонця, а до світанку, що нині робиться надзвичайно варварським способом. Але біля екватора в цьому нема ніякого сенсу.

        Можна було б щотижня зміщувати початок робочого дня на кілька хвилин (там де це має сенс) — тоді б теж не було оцих координаційних годин.

        Comment by drewndia — March 28, 2018 @ 13:14

        • Це надмірне ускладення. Якби можна було автоматично всі годинники кориґувати на хвилини й секунди цілий рік кожен день, так і робили б. Поки ж це зв’язано з ручним переведенням стрілок, виправдано переводити двічі на рік, з накопиченням відмінності.

         Якщо не переводити, сонячний день зсувається на оцю годину, і в нашій широті незручності через невідповідність перекривають незручності зміни. Для мене, наприклад, останні кілька місяців було неможливо дивитися вечірній випуск новин (улюблених пісенних шоу тощо), бо просто засинав. А зранку зайву годину тинявся, спалюючи електрики більше, ніж треба.

         Comment by maksymus — March 28, 2018 @ 14:11

         • Ви що? Яке ручне переведення стрілок? Навіть більше: які стрілки? Розумієте: технологія вже дійшла до того, що час стежить за собою сам. Комп’ютери, телефони самі синхронізують час, телефони навіть знають часовий пояс у роумінґу.

          Питання в тому, чи потрібна людям та година. Я так розумію, що під час запровадження літнього часу звичними були й 16-годинні робочі дні, та й штучне світло було не таке ефективне. З того часу багато чого змінилося. Початок робочого дня багатьох людей (сфера послуг) змістився ближче до середини дня. Он студенти домоглися пізнішого початку навчання. Деякі підприємства працюють цілодобово. Навіщо їм переведення часу?

          Улітку все одно світає дуже рано: можна було б починати працювати ледь не о п’ятій, а після роботи вже безпечне сонце та можна засмагати. Чи багато охочих?

          Далі, улітку непогано прогулятися ввечері, коли вже не так спекотно. І суто з цих міркувань літній час забирає не лише годину сну навесні, але й годину вечора влітку. Як я розумію, напівтемрява сприяє розслабленню та дає змогу відпочити очам.

          > А зранку зайву годину тинявся, спалюючи електрики більше, ніж треба.
          Розумію. Але якщо ви не прив’язані до клієнтів, студентів або ще когось, то постає питання, чому ви не можете починати працювати раніше коли вам це зручно, хоч о п’ятій ранку. Замість того, щоб змушувати всіх переводити годинники, може варто розв’язати безпосередньо свою проблему? Тоді ви матимете собі цю годину світла, а влітку навіть дві чи три, якщо вам вони потрібні. А кому вони не потрібні — матимуть свої години сну і темряви.

          Comment by drewndia — March 28, 2018 @ 19:28

          • Звичайні стрілки. Особисто перевів вручну чотири годинника зі стрілками, і ще кілька приладів що не роблять це автоматично. Відмовлятися від добре працюючих офлайнових приладів тільки тому, що є мережа, гадаю, передчасно.

           Попри помітні зміни в плинності графіків, робочі години досить фіксовані. Початок і завершення робочого дня потребує ще ранкову й вечірню неробочу підготовку. Скажімо, щоб відкрити магазин/банк, сісти в офісі тощо о 09:00, людям треба прокинутися, поснідати, приїхати тощо. Сезонне переведення потрібне для приведення робочих годин у відповідність до сонячних змін. В сучасному взаємозв’язаному суспільстві їх неможливо змінити в індивідуальному порядку. Адже в певні години «прокидається» і «засинає» вулиця, починається й збільшується/зменшується рух транспорту, відкривається пошта. Відокремитися можна хіба що на хуторі, але це якщо не дивитися новини (теж прив’язані до часу), не вести жодну фінансову діяльність, мати особистий транспорт та под.

           Comment by maksymus — March 28, 2018 @ 20:56

         • За такою логікою відмова від класичних механічних приладів буде завжди передчасною. Утім, навіщо навіть механічні годинники коли час можна визначити за небом і компасом? Так, ми знаємо рівень катастрофічності тривалого відключення електрики в розвинених країнах. Може не працювати що завгодно: гараж не відкривається, бойлер не працює, електропічка не працює, розумний дім не працює, а може ще й телефон розрядився.

          Так, людям потрібно прокинутись, підготуватись, доїхати. Комусь, можливо, треба прокидатися о п’ятій. І через оту вашу перевідну годину це означає прокидатися затемна принаймні в жовтні, а може й у вересні та квітні. Я зараз чудово спостерігаю, скільки людей ще затемна вранці кудись їдуть. А вони ж не просто з ліжка зразу вирушають.

          > Сезонне переведення потрібне для приведення робочих годин у відповідність до сонячних змін.
          Сонячні зміни протягом року набагато більші. Ще раз повторюю: ніхто, тим не менш, під ці великі зміни час не переводить.

          Comment by drewndia — March 29, 2018 @ 12:01

          • Коли «розумних» будинків одиниці навіть у столиці, про вчасність не йдеться. Відповідні технології ще дуже нові, невідомі ані виграш, ані ризики. І обставини війни з постачальником критичних ресурсів для енергобалансу зовсім не сприяють упевненості. Віялові відключення були ще зовсім нещодавно.

           Сонячні зміні великі, але години для їх врахування цілком досить для переважної більшості. Після переведення основна маса людей має виграш. І зранку, і ввечері, відповідно до сезону.

           Comment by maksymus — March 29, 2018 @ 12:58

         • Тим не менш студенти забажали навчатися пізніше, причому на більше ніж одну годину! Тобто, виходить, для них тиняння вранці — менша проблема, ніж нездатність прокинутися. Тобто теза про переважну більшість під питанням. Ви згадали телебачення, так от, за моїми спостереженнями телевізійний прайм-тайм спізнішав години десь на дві за останні 20 років.

          Якщо вам уранці не спиться, то це привід дозволити вам почати працювати раніше (ви ж, напевне, не один такий), але це зовсім не означає, що треба по-варварськи змушувати працювати/навчатися всіх на годину раніше.

          До речі, транспортна сплячка коротка (а буде більше пасажирів — буде більше й транспорту), синхронізація з банками й поштою вже давно не потрібна.

          Comment by drewndia — March 29, 2018 @ 15:25

          • Значить, вашим студентам не поставили достатньо пар, щоб вони криком кричали про вчасний обід. Коли я навчався, то четверта пара була кошмаром для всіх, якщо початок занять був пізній. Утім, це проблеми кількості студентів, потоків, вільних аудиторій та наявності другої зміни, що піджимає.

           Змушувати не всіх, а тільки окремих осіб. І ранні пташки, і сплюхи однаково в переважаючій меншості перед загальною масою народу. От для основного населення виграш суттєвий. Телевізор, до речі, ловить тенденції як ніхто інший. На основну масу розраховані і ранкові, і вечірні програми.

           Comment by maksymus — March 29, 2018 @ 15:59

         • Виграш не роз’яснений окрім вашого особистого ранкового тиняння. У ранкових програмах усе повторюють по кілька разів, тобто цільова аудиторія — люди, які поспішають, але кожен на свій час. Якби ранніх пташок було достатньо багато, то для них би могли й вечірні шоу повторювати.

          Справа ж не тільки в сплюхах, а й у циркадних ритмах. Гарвардські дослідження засвідчують, що в людини тривалість одного циклу близько 24 годин, але в них вийшло середнє значення 24 год 11 хв. Є механізм синхронізації пов’язаний із денним світлом, але мій особистий досвід підказує, що цей механізм непогано подовжує час неспання, але щось не надто мене будить. Дослідження показують, що навіть штучне світло подовжує цикл (раніші дослідження без його обмеження дали тривалість циклу на 1 годину довшу). Тобто вимальовується така картина, що внутрішня доба людей переважно довша за 24 години, і життя за розкладом щодня вже відбирає трохи часу, після двох вихідних у гармонії з біологічним годинником у понеділок доводиться втрачати ще більше часу (аж до потрійного значення) і врешті переведення часу додатково забирає ще одну годину. Не виглядає як виграш.

          От звідки мені знати, чому вам навесні не спиться й хочеться щодня прокидатись раніше? Вікна на схід? Але ж бувають і похмурі дні, та й сплять люди зазвичай із закритими очима.

          Comment by drewndia — March 31, 2018 @ 18:55

          • Якщо не посилатися на ставлення і мій власний виграш, то загальний виграш роз’яснений столітньою практикою переведення в промислово розвинутих країнах, де гроші рахують, а людей цінують. І навпаки, не переводять там, де європейські цивілізаційні основи неважливі чи ворожі:

           І в тих розвинутих країнах постійно проводять дослідження, у тому числі, здоров’я, як змінюється ситуація зі змінами в технології, індустрії та постіндустрії. Коли змінитися насправді, ми одразу побачимо з політичних рішень.

           Comment by maksymus — March 31, 2018 @ 20:36

         • На політичному рівні ідею скасування обговорюють не лише в нас. Біля екватора переведення не має ніякого сенсу, бо тривалість сонячного дня там практично не змінюється протягом року. А купа світло-сірих країн — це або раніше переводили, або постійно в літньому часі. Багато хто пробував, але не сподобалось. Дані по споживанню енергії суперечливі. Європа з її широчезним поясом центральноєвропейського часу просто дуже цікава. А гроші рахувати і в Китаї вміють і промисловість там є, і розвитку вистачає. І людей усюди цінують, просто саме припущення, що переведення годинників — це «цінування людей» не витримує ніякої критики. Оно американці переводять назад аж у листопаді заради Гелловіну, кажуть, що й роздрібна торгівля краще йде за денного світла, але ж і вечірньо-нічних розваг стає більше.

          Comment by drewndia — April 2, 2018 @ 22:07

          • Зверніть увагу на сірі країни в неекваторіальній зоні. Деіндустріалізовані людожерські, як РФ, або ж, де людей і виробництва мало, як у пустельних районах Австралії. Китай особливий, але це як раз приклад, коли авторитарним лідерам людей зовсім не шкода. Стосовно ж Хеллоуїна, це збіг. З ідеологічних значно потужнішим може бути мотив завершення «літнього» часу восени, а також початку весною.

           Comment by maksymus — April 3, 2018 @ 05:30

     • Відповідність між сонячним днем і годинником — це коли сонце в зеніті рівно о півдні, а не на годину пізніше. А втім ширина часових поясів цього не дозволить, тому відмовитись треба і від них.

      Comment by drewndia — March 28, 2018 @ 12:40

    • Цікаво те, що ритм тієї вашої технотронної цивілізації побудований на сонячному. Навчання з канікулами розраховані по сільськогосподарському циклу, щоденні робочі години по світловому дню. Ваш розклад зовсім не випадковий.

     Десь читав краєм ока біологічне пояснення феномену жайворонків і сов. Воно зводилося до того, що в кожний момент доби хтось з групи людей не повинен був спати, щоб попередити про небезпеку. Власне, якщо у ранкових навчальних групах хтось не спатиме, це вже добре. :-)

     Comment by maksymus — March 25, 2018 @ 16:16

     • Сонячний ритм – це пережиток попередніх дикунських епох, який в сучасному світі стає дедалі слабшим. Коли в останні кілька років набір студентів зменшився, студентський профком поставив питання, щоб на декотрих факультетах навчання починалось з 3-4 пари. На жаль, в цьому семестрі мені дістався факультет, який навчається на першій зміні, але деякі факультети справді на прохання студентів змістили розклад на 2-3 пари вперед.

      Я вже колись згадувала фрагмент з праці Ш.Сендберг, де вона описувала свій досвід роботи з технологічними компаніями, зокрема, що серед персоналу Фейсбук нічний час настільки поширений, що навіть ділові зустрічі, призначені на 9 чи 10 годину ранку іноді зривались, бо співрозмовники автоматично сприймали домовленість зустрітись о 9-й як о 9-й вечора, а не ранку.

      Comment by criticalthinkerua — March 25, 2018 @ 16:34

      • Сільгоспцикл нікуди не діватиметься. І тепла й холодна пори року, сонячна й темна частина доби теж. Так що рано ховати дикунство в далеку шухляду. Організувати промисловість так, щоб разом з суміжниками, з торгівлею, зі сферою харчування й розваг не залежати від годинника, це треба мати дуже розвинуту економіку з суспільними відносинами. Поки ж не досягли незалежності від стрілок, їх доведеться підкручувати кожного разу.

       Comment by maksymus — March 25, 2018 @ 16:42


RSS feed for comments on this post. TrackBack URI

Leave a Reply

Fill in your details below or click an icon to log in:

WordPress.com Logo

You are commenting using your WordPress.com account. Log Out /  Change )

Google photo

You are commenting using your Google account. Log Out /  Change )

Twitter picture

You are commenting using your Twitter account. Log Out /  Change )

Facebook photo

You are commenting using your Facebook account. Log Out /  Change )

Connecting to %s

Powered by WordPress.com.

%d bloggers like this: