Діаріуш або тиск слова

March 10, 2018

Без площі Чикаленка

Filed under: Інформація, Київ, Політологія, Різне — maksymus @ 05:53

 
На сайті Київської міської держадміністрації кілька місяців висить повторна петиція — перейменувати площу Льва Толстого на честь Євгена Чикаленка. Активність низька, результати під кінець засвідчують тотальну необізнаність киян з іменем одного з провідних діячів українського національного руху. Обговорення в мас-медіа так само мляве, бо незнайоме ім’я не спонукає до активності.

Такі акції цікаві як фотографічний знімок стану суспільства. Притомне чи ні? Ага, ще не опритомніли.
 

4 Comments »

 1. Для суспільства в епоху інформаційного буму це нормальний стан. Чикаленко належить до другорядних діячів, принаймні порівняно з Грушевським чи Винниченком а в будь-якій галузі в обивателя на слуху далеко не всі навіть першорядні представники. І причина цього – не “непритомність”, а необхідність ігнорувати понад 99% інформації. До речі, значно показовішим фотографічним знімком інформаційної культури нашого суспільства є мережеве обговорення – насправді щодо Чикаленка це не петиція, а проект нормативно-правових актів. Тож можна було б поіронізувати, як це декотрі кияни, що, певно, вважають себе активнішими і свідомішими за багатьох інших, демонструють необізнаність, переплутавши петицію з голосуванням за проект. Звісно, це дрібничка, але вона унаочнює особливість сучасного ставлення до інформації – навіть освіченим і активним людям бракує часу, щоб влазити в тонкощі – що у випадку Чикаленка, що у випадку відмінності між петицією і проектом.

  Comment by criticalthinkerua — March 11, 2018 @ 00:58

  • Зрозуміло ж, що на сайті Київради це справжня петиція, оформлена чиновниками Міста в офіційно-діловому стилі формальною назвою «проект», для галочки «роботи з громадськістю». Насправді, проектом ставатиме тільки те, що вноситиметься в зал при голосуванні, а не те, що люди роблять у мережі.

   Коли проводив опитування в ЖЖ про видатних українців, виявив цікаву річ — на перших місцях обличчя з банкнот. А ще двадцять років тому Грушевського згадували б одиниці з обивателів. І хоча ви поставили Винниченка поруч з Грушевським, опитування його виявило тільки в четвертому десятку. Він другорядний, порівняно з Грушевським? Напевно, це не так. Але для популяризації потрібні звичні комеморативні практики, завдяки яким значення діячів минулого могло б передаватися далі.

   Чикаленко це одна з видатних постатей української історії. Якщо ця постать не політична чи літературна, то однозначно для української літератури, політики й культури загалом важила надзвичайно багато. Площу в центрі цілком можна назвати його іменем.

   Comment by maksymus — March 11, 2018 @ 05:48

   • > це справжня петиція

    Для петицій є інший сайт: https://petition.kievcity.gov.ua/petitions/
    Оскільки досить регулярно туди заглядаю, то побачивши ваш запис, здивувалась, як це я примудрилась прогледіти петицію про перейменування площі, та ще й неодноразово. Однак пошук серед петицій виявився марним, і лише погугливши, вдалось знайти, про що йдеться.

    На перший погляд, відмінність між петицією і проектом може видатись не принциповою, хоча все ж таки неврахування цієї відмінності інколи створює незручності – коли після невдалого пошуку на сайті петицій я таки виявила, в чому річ, то склалось не вельми приємне враження про інформаційну культуру декотрих активістів. Звісно, кілька хвилин, змарнованих на хибний пошук, це невелика втрата, але все ж таки було б ліпше, якби ті, хто транслює новину точніше вказали джерело, щоб не виникало плутанини. Зрештою, у сучасному світі громадські обговорення можуть відбуватись і в мережі. Думаю, з часом електронне врядування і електронна демократія тільки посилюватимуться. Відмінності між проектом і петицією простежуються у вже наявній системі – проект пропонується чиновниками, передбачає голосування як “за”, так і “проти”, тоді як петицію може запропонувати будь-хто, і там є можливість тільки підписати, тобто, враховуються лише ті, хто її підтримує. В будь-якому разі, якщо існують ці два окремі сервіси, то притомні журналісти чи активісти, готуючи замітку, мали б подбати про зручність для читачів і не плутати петицію з проектом.

    Щодо популярності тієї чи іншої постаті в масах, то слід враховувати, що сучасні інформаційні фільтри стають все жорсткішими. Винниченко не другорядний поряд з Грушевським, але навіть якщо серед політичних діячів його епохи він згадуватиметься на другому місці зразу після Грушевського, це означає, що в загальному опитуванні він відсунеться значно далі. Скажімо, якщо опитування враховує діячів з найрізноманітніших сфер (нехай таких сфер буде 20-30), то якщо спершу включити в перелік тих, хто у якійсь сфері йде під №1, а далі тих, хто йде під №2, то очевидно, що №2 в певній сфері у загальному переліку відсунеться в третій-четвертий десяток, хоча у своїй сфері майже не поступатиметься перед №1. У публіки на слуху лише невеличка частка найяскравіших імен, можна сказати “найяскравіших із найяскравіших”, і це зрозумілий наслідок інформаційного суспільства.

    Comment by criticalthinkerua — March 11, 2018 @ 15:36

    • Електронні засоби зв’язку влади й суспільства це тільки засоби. У нас же кожного разу спротив по всіх каналах, що з Гавелом, що з Чикаленком. Тому й потрібна свідома робота еліти в національному інформацйному просторі. Не тільки як відповідь аморфних пострадянських чиновників, для котрих неважливо, яку державу будувати, на те, що там напридумували собі активісти, і в очікуванні можливого тиску. Робота на випередження питання «А хто це?» Потрібні назви вулиць, таблички, монументи, пам’ятні дати в календарі. Звичайні комеморативні практики.

     Comment by maksymus — March 11, 2018 @ 18:23


RSS feed for comments on this post. TrackBack URI

Leave a Reply

Fill in your details below or click an icon to log in:

WordPress.com Logo

You are commenting using your WordPress.com account. Log Out /  Change )

Google photo

You are commenting using your Google account. Log Out /  Change )

Twitter picture

You are commenting using your Twitter account. Log Out /  Change )

Facebook photo

You are commenting using your Facebook account. Log Out /  Change )

Connecting to %s

%d bloggers like this: