Діаріуш або тиск слова

October 25, 2016

Економне світло

Filed under: Екологія, Життя — maksymus @ 16:48

 
Остаточно розпрощався з лампочками розжарювання. Замінив сьогодні останню на новеньку світлодіодну. Семиватна, але світить на всі сімдесять п’ять.

Перехід був довготривалий. Першу енергозберігаючу люмінісцентну лампочку придбав скоріше для експерименту, щоб подивитися, чи можна щось суттєво краще засунути в улюблений світильник, розрахований на 40W нагрівання. Дорогувата на 2005-6-і роки лампочка не підійшла за розмірами, поставив її в інший світильник, де вона через два роки благополучно і згоріла через аварію зі стрибком фази. Незручність люмінісцентних, неможливість перекрити всі потреби, обережне побоювання нових аварій, а також, звісно, ціна, зупиняли радикальний перехід. За десять років у неквапливому темпі осучаснив тільки чотири світильника, міняючи згорілі люмінісцентні, переважно нашого заводу «Іскра», з періодичністю два-три роки, а лампочки розжарювання вилітали раз на кілька місяців.

Поява ж у продажу надзвичайно економних світлодіодних LED лампочок на будь-який смак усе змінила. Можна підібрати розмір, вигляд, колір, світловий потік. Затінені, декоративні, філаментні, рефлекторні, кулевидні й свічки, які завгодно. Уже минулого року ціна стала більш-менш прийнятною, а тепер узагалі ніяких застережень, бо магазини дають ґарантії від року до трьох. Після заміни останньої загальні енерговитрати на освітлення всіх кімнат і приміщень у цілій квартирі стали меншими за 100W. Колись стільки зжирала тільки одна лампочка!
 
 
Продовження теми через два роки.
 

13 Comments »

 1. У ламп розжарення була єдина характеристика – потужність. В ній орієнтувались геть всі.
  з ЛЕДами на жаль все дуже складно – характеристик з десяток, а люди в них ще не орієнтуються. Зважають тільки на “вати в еквіваленті” які геть нічого не означають. Ну і на ціну. А через ціну продавці парять покупцям дуже неякісні лампочки. Бо є дві великі проблеми:
  1. жодного державного стандарту (ДСТУ) на ЛЕДи нема
  2. характеристики вказані на лампі (якщо вказані) перевірити можна тільки в лабораторії.
  за таких умов постачальникам нема жодного сенсу завозити справді якісні лампи. Бо вони дорогі, а якість ніхто не оцінить.

  Comment by pashyrey — October 25, 2016 @ 22:45

  • одна характеристика – світловий потік, люмени. вати в еквіваленті це і означають.
   100 вт лампа розжарювання це приблизно 1300 лм. в світлодіодних зазвичай вказують світловий потік.

   неякісність світлодіодних залежить від компонентів. сам світлодіод, драйвер. діють всі правила як до інших продуктів, або дорожче фірмове, за яке відповідають як мінімум репутацією, або китайський нонейм на свій ризик.

   стандарту якраз не треба – технології швидше розвиваються, поки все підпишуть і приймуть це буде відповідати вчорашньому дню. та і хто буде здійснювати контроль, коли можна замовляти онлайн що завгодно.

   лабораторії не треба. світловий потік можна заміряти і смартфоном з відповідним додатком. великої точності щоб зрозуміти дурять продавці чи ні не треба.

   Comment by b0ris — October 26, 2016 @ 00:50

   • Саме тому стандарти мають визначати гіршу межу. Усе, що краще, — можна.

    Замовляєте незрозуміло де незрозуміло що — маєте і ризики розуміти.

    Comment by drundia — November 11, 2016 @ 21:43

    • «Хто не зрозумів, той зрозуміє!» (с)

     Comment by maksymus — November 12, 2016 @ 02:31

  • ще треба дивитись на радіатор. світлодіоди гріються і коли погана вентиляція, то менше служать. відповідальні виробники пишуть обмеження тіпа “не використовувати в закритих плафонах”

   Comment by b0ris — October 26, 2016 @ 01:01

  • Важливою характеристикою для мене виявилася колірна температура, на яку звертав найбільшу увагу. Якщо 4000-4100K підходить для підсобних приміщень, ванних кімнат, коридорів, то для житлових кімнат краще обирати близько 3000K. Але насправді при перевірці виявив, що ці числа відповідають зазначеним тільки в більш дорогих лампочках.

   Comment by maksymus — October 26, 2016 @ 02:55

   • Бо це те, що ти можеш візуально оцінити.

    Яскравість зазвичай вказують на упаковці в люменах, але в 905 випадків вона є меншою ніж вказано.
    Пульсацію можна за допомогою смарфона чи відеокамери оцінити і то не завжди. На упаковці не вказують, стандарту нема. А для здоровя очей цей показник чи не найважливіший.
    індекс передачі кольору – теж бажано б було стандартизувати, бо там безлад повнний. На маркуванні рідко коли вказують, якщо вказують – часто-густо завищуюють, або просто пишуть що він відповідає нормі, не конкретизуючи значення.

    Comment by pashyrey — October 26, 2016 @ 06:31

 2. Але лампочка розжарювання, здається, найбільше нагріває металевий корпус, а для настільної лампи це може обернутись додатковою перевагою, оскільки дозволяє її використовувати ще й як аромалампу: якщо на стрічку шириною пару сантиметрів крапнути трохи ароматичної олії і зав’язати навколо металевого корпусу лампи, то через чверть години кімната наповнюється ароматом лаванди, м’яти чи хвої.

  Comment by irengloria — October 26, 2016 @ 03:35

  • Не знав рецепт. :-) Чого тільки люди не вигадають!

   Один з начальників наук. центру чомусь полюбляв курити бамбук палити ароматизовані палички. Коли вперше на чергуванні відчув сморід спаленого, почав хвилюватися за стареньку проводку будівлі, поки мені інші офіцери не роз’яснили природу явища.

   Comment by maksymus — October 26, 2016 @ 03:49

   • Ароматизовані палички справді мають неприємний ефект, коли до основного запаху домішується відчутний запах паленого. А от випаровування ароматичних олій дає майже чистий запах, приємно освіжаючи повітря. До того ж, крім естетичного ефекту, є ще додаткові плюси: наприклад, при застуді хвоя допомагає трохи прочистити дихання. В холодну пору року можна замість лампи скористатись батареєю.

    Comment by irengloria — October 26, 2016 @ 10:24

    • З народних способів я знаю ще закапування соком алое, розтирання в долонях одеколону з сіллю та доколумбів — випаровування під рушником над киплячою картоплею. Чомусь мені прості «Назол» чи «Отривін» допомагають швидше.

     Comment by maksymus — October 26, 2016 @ 11:59

     • Лікувальний ефект, ясна річ, відіграє тільки допоміжну роль, слугуючи доповненням до естетичного задоволення. Ось зараз, за вікном мокрий сніг, а в кімнаті легкий аромат лаванди створює ілюзію літніх пахощів. Спробуйте якось, тим більш, що це досить безпечний різновид гедонізму, який не викликає залежності.

      Comment by irengloria — October 26, 2016 @ 17:11

 3. LED-лампи ще й здебільшого ремонтопридатні http://ydoma.info/lampy-svetodiodnye-remont-svoimi-rukami.html
  Хоча, при акційній ціні ~30 грн/шт, чи варта шкурка вичинки?

  Comment by andy_ms — November 9, 2016 @ 01:29


RSS feed for comments on this post. TrackBack URI

Leave a Reply

Fill in your details below or click an icon to log in:

WordPress.com Logo

You are commenting using your WordPress.com account. Log Out /  Change )

Google photo

You are commenting using your Google account. Log Out /  Change )

Twitter picture

You are commenting using your Twitter account. Log Out /  Change )

Facebook photo

You are commenting using your Facebook account. Log Out /  Change )

Connecting to %s

%d bloggers like this: