Діаріуш або тиск слова

July 8, 2007

Більше того

Filed under: Культура мови, Фразеологізми — maksymus @ 09:57

Перенесено із ЖЖ-спільноти ua_etymology.
 
У деяких сучасних порадниках можна знайти застереження щодо вживання словосполучення більше того. Наприклад, автори «Практичного словничка» пропонують «українськіші» замінники: щобільше, мало того, ба; на додаток, до того.

Забавно, що духовні родичі таких авторів у 1920-ті роки радили навпаки. Так, у праці «Уваги до сучасної української літературної мови» Олена Курило, відома своїми пуристичними настановами, зазначала: замість «мало того» по-українськи кажуть «ще й надто», «більше», «ба».

Це означає тільки, що порада «почистити» мову від якогось зі словосполучень — чи то від більше того, чи від менше того — у цьому випадку ґрунтується на позамовних підставах. Інваріантом для таких порад у всі часи залишається принцип відштовхування від інших мов, а не внутрішній розвиток української. При цьому, хоч як це дивно, щоб змінити поширену в народі практику, неодмінно звертаються до авторитету ідеальної народнорозмовної мови.
 
 
Продовження теми (2020): Більше того це не крім того.
 

2 Comments »

  1. Эх…     У нас такіх таварышаў, якія намагаюцца ўвесці свой “адзінаправільны” варыянт з шырокага лексічнага пласту, не меней. Што тады (20-ыя гг.), што цяпер.

    Comment by palitekanom — July 9, 2007 @ 00:39

  2. Згодна з автором. Також треба відзначити, що чомусь останнім часом частенько нам нав’язують слова, притаманні деяким окремим (західним) діалектам, позичені,зокрема, з польської мови. Я вже не кажу про дивні пертурбації з постановою наголосу і з вживанням литер Е/Є(панІ та панове, Европа замість Європа і т.і.)

    Comment by anonymous_lj — February 8, 2012 @ 11:05


RSS feed for comments on this post. TrackBack URI

Leave a Reply

Fill in your details below or click an icon to log in:

WordPress.com Logo

You are commenting using your WordPress.com account. Log Out /  Change )

Google photo

You are commenting using your Google account. Log Out /  Change )

Twitter picture

You are commenting using your Twitter account. Log Out /  Change )

Facebook photo

You are commenting using your Facebook account. Log Out /  Change )

Connecting to %s

Powered by WordPress.com.

%d bloggers like this: